post

✅هم زمان با روز سوادآموزی علی ربیعی وزیر کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد علت اصلی طلاق نداشتن سواد زندگی و سواد ارتباطی است. این اظهارات نشان میدهد بر خلاف آن چه تصور میشود مشکلات اقتصادی علت اصلی طلاق نیست و زوجهایی که در فقر هم زندگی نمیکنند در معرض طلاق هستند. امروزه دیگر سواد به مهارت خواندن و نوشتن محدود نمیشود یونسکو تعریف جدیدی از سواد ارائه میدهد که فقط بخشی از آن تحصیلات و مهارت های آموزشی ست. در این تعریف دو اصطلاح سواد عاطفی و سواد ارتباطی به عنوان سواد مطرح میشود.

بخشی از این سواد شامل آداب معاشرت و ارتباط موثر است اما این سواد مهارت های دیگری را هم شامل میشود.

✅ فرض کنید در خانواده ای شوهر شکست کاری ای خورده یا زن با خانواده همسر دچار مشکلی شده است.تا چه میزان دو طرف میتوانند مشکلات خود را حل کنند بدون اینکه در ارتباط بین خودشان تنشی پیش بیاید.تا چه میزان هر دو طرف میتوانند بدون قضاوت عمل کنند و طرف مقابل را محکوم یا سرزنش نکند و از راه همدلی و گفت و گو به بهترین راه حل برسند. بارها همین مشکلات کوچک به اختلافهای بزرگ کشیده شده است. اما علت چیست؟

✅ علت عدم آموزش این مهارت ها به زوجها است.این مهارت ها شامل خودآگاهی , مهارت نه گفتن, مهارت حل مسیله, توانایی رویارویی با هیجانها و… است که دست یابی به هرکدام با آموزش است.مهارت هایی که باید در سنین کودکی آموزش داده شود حتی تا سن ازدواج هم افراد آن را کسب نکرده اند. برعکس کسب مدرک و گرفتن نمره بالا اولویت اول نظام آموزشی شده.از یک طرف در مدرسه ها ساعتهای اصلی آموزش به درسهایی مانند ریاضی و فیزیک اختصاص میابد و رقابت شدیدی مخصوصا در مدارس تیزهوشان برای معدل بالا وجود دارد. از طرف دیگر خانواده ها دانش آموزان را به کسب نمره های بالاتر تشویق میکنند و زمانی را برای کسب مهارت های زندگی به آنها اختصاص نمیدهند و حتی در بسیاری مواقع خود نیز مهارت های زندگی را بلد نیستند.

✅ به همین دلیل است که اکنون با خانواده هایی روبرو هستیم که با اینکه زن و شوهر تحصیلات بالای دانشگاهی دارند ولی زندگی شان در معرض فروپاشی است. زیرا که تنها به یک بعد از سواد اهمیت داده ایم و ابعاد دیگر را فراموش کرده ایم. اگر میخواهیم آمار طلاق را کاهش دهیم و شاهد ازدواج هایی موفق در آینده باشیم باید از همین الان کودکان و نوجوانان را با سواد عاطفی و ارتباطی آشنا کنیم.

⏺ یادداشتی از «عطیه ملک زاهدی, داوطلب فعال در انجمن پویش و عضو هیئت تحریریه انجمن»