post

📚« با کودکان کتاب بخوانیم»

🌈کتاب خواندن برای کودکان فقط ادای واژگان داستان نیست‌. کتابخوانی میتواند بدل به یک فرایند خلاق و عاطفی همه جانبه برای کودک شود. اتفاقی که «در با من بخوان» میفتد.
کتابهای خوب برای کودکان خود را بشناسیم و با استفاده از تجربه های خلاقانه مربیان در طرح با من بخوان، کتاب خواندن را برای کودکانمان دوست داشتنی و جذاب بکنیم.

⏪شناسنامه کتاب

عنوان: بادام زمینی

عنوان اصلی: Monkey Nut

نویسنده: Simon Rickerty سیمون ریکتی

تصویرگر: Simon Rickerty سیمون ریکتی

برگردان: پیام ابراهیمی

ناشر: چکه

سال نشر: ۱۳۹۴

⏹آیا این یک کلاه است؟

آیا این یک درام است؟

آیا این یک قایق است؟

هرچیزی که هست، همه آن را می‌خواهند و نمی‌خواهند باهم شریک شوند.

در این کتاب بامزه و درخشان یک بادام‌زمینی کوچک مشکلات بزرگی درست می‌کند.

⏹شریک شدن، یکی از سخت‌ترین کارها برای کودکان است. در این کتاب تصویری زیبا و سرگرم‌کننده، دو عنکبوت کوچولو یک بادام‌زمینی پیدا می‌کنند و هر دو فریاد می‌زنند «این مال من است!». یکی ادعا می‌کند کلاه‌اش، تلفن اش و جغجغه اش است و دیگری ادعا می‌کند صندلی و اسکیت‌اش است. سرانجام برای بدست آوردن بادام‌زمینی باهم شروع به دعوا می کنند در این بین، عنکبوت بزرگ‌تری از راه می‌رسد و بادام‌زمینی را از آن دو می‌گیرد. دو عنکبوت کوچولو باهم تلاش می‌کنند آن را پس بگیرند که بادام‌زمینی از وسط به دو نیم تقسیم می‌شود. حالا آن‌ها می‌توانند بادام‌زمینی را با هم شریک شوند و هر کدام نیمی از آن را بر‌دارند.

این کتاب برنده‌ی جایزه‌ی خنده‌دارهای رولددال شده است.

⏹جایزه کتاب های خنده دار رولد دال برای بزرگداشت یاد و نام این نویسنده، از سوی بنیاد تراست بوک و با همکاری مایکل روزن در سال ۲۰۰۸ بنیاد نهاده شد. این جایزه ۲۵۰۰ پوندی به خنده دارترین کتاب های پدید آمده از سوی نویسندگان و تصویرگران انگلستان برای کودکان در گروه های سنی زیر ۶ سال و ۷ تا ۱۴ سال اهدا می شود.

⏹هدف از اهدا جایزه کتاب های بامزه، تشویق خانواده ها به خواندن دسته جمعی و کشف لذت از طریق خواندن کتاب های خنده دار، برجسته کردن کتاب های طنز به عنوان کتاب های خواندنی و شادی بخش، معرفی نمونه های خوب آثار طنز به کودکان و نوجوانان و تشویق نویسندگان و تصویرگران این گونه آثار است.

⏺برگرفته از: http://yon.ir/rBdlC

⏹گزارش خوانش کتاب « بادام زمینی»

«دوستی را با تقسیم کردن خوراکی کودکانه ات آغاز کن.»

دختران کلاس اول دبستان دخترانه ی ایران در داستان بادام زمینی، یاد گرفتند که حتی یک عدد بادام را هم از وسط نصف کنند تا بتوانند با دادن نیمه ای از آن به دوستشان با او دوستی برقرار کنند. در پایان هم با ورق آچار و خمیر بازی تصاویر عنکبوت وبادام زمینی را درست کردند.

بچه ها تصاویر کتاب را با دقت نگاه می کردند. بعد برای همذات پنداری با داستان، شروع کردند به دعوای نمایشی و کشیدن جعبه آبرنگ و صندلی بین یکدیگر.

به بچه ها قبل از خوانش کتاب، یک ماکت ساخته شده از فویل و عروسک نشان داده شد و از آنها خواسته شد تا نام کتاب را با توجه به تصاویرش خودشان حدس بزنند. در هنگام بلند خوانی داستان، بعضی از قسمتها به صورت نمایشی اجرا شد.‌

⏺گزارش از «سهیلا فرهمند»، مربی با من بخوان