post

💠همه ما به عنوان پدر، مادر، مربی یا دوستدار کودکان، همیشه دغدغه این را داریم که برای کودکمان چه بخوانیم. در طرح با من بخوان کتابهایی برای کودکان مناطق مختلف کشور ( از جمله کودکان منطقه محمود آباد و روستاهای اطراف) ارائه میشود که توسط تیم کارآزموده و جامعی از کارشناسان در موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودک و نوجوان، از منظر داستان، ترجمه و تصویرگری مورد بررسی های تخصصی و در صورت نیاز میدانی قرار گرفته و تایید شده اند.

💠از این رو بر آنیم تا در خلال گزارش‌های هفتگی از آنچه در طرح با من بخوان توسط مربیان آموزش دیده خانه کودک محمودآباد در مدارس منطقه اتفاق میفتد، به معرفی کوتاهی از شناسنامه و محتوای کتابهای ارائه شده بپردازیم تا بتوانیم والدین و آموزگاران دغدغه مند را با کتابهای مناسب برای داستان‌خوانی کودکان آشنا سازیم. محتوای بخش معرفی برگرفته از سایت کتابک، وبگاه رسمی طرح با من بخوان می‌باشد.

⏪ شناسنامه کتاب

عنوان: هر وقت خوک ها پرواز کنند

عنوان اصلی: When pigs fly

نویسنده: Valerie Coulman والری کولمن

برگردان: نسرین وکیلی

تصویرگر: روج جیرارد

ناشران: مبتکران

سال نشر: ۱۳۸۸

نگارنده:« سحر ترهنده»

⏹در چمنزاری نزدیک شهر، گاوی به نام رالف زندگی می کرد. یک روز رالف از پدرش خواست تا برای او دوچرخه بخرد. پدر به او پاسخ داد: «گاوها نمی توانند دو چرخه سواری کنند.» رالف جواب داد: «آره فعلا نمی توانند.» پدر گفت: «باشد، رالف. هر وقت خوک ها پرواز کنند، من هم برای تو دوچرخه می خرم.»… رالف مصمم می شود تا برای به دست آوردن دوچرخه کاری کند تا خوک ها پرواز کنند. اما چگونه؟

⏹کتاب “هر وقت خوک ها پرواز کنند” با داستان ساده و تاثیر گذار کولمن و تصاویر زیبا و رنگارنگ جیرارد توانسته جوایز بسیاری را از آن خود کند. این کتاب قدرت اراده و خواست را به خواننده یاد آوری می کند و در خلال داستانی خلاق می آموزد که تخیل در کنار پشتکار نتیجه ای بزرگ به همراه خواهد داشت. تصویرهای کتاب نیز در عین سادگی عناصر فراوانی به همراه دارند که خواننده را به راحتی به خود جذب کرده و درگیر داستان می کنند. این فانتزی حیوانی با متنی چند لایه و عمیق نشان می دهد که همه افراد قادر به انجام هر کاری که بخواهند هستند، تنها باید به خواسته خود ایمان داشته و در انجام آن راسخ باشند. ممکن است که فعلا گاوها نتوانند دوچرخه سواری کنند، خوک ها نتوانند پرواز کنند و تو نتوانی… اما اگر همه تلاش کنیم و راه حل مناسبی برای مشکل مان بیابیم، می توانیم کارهای دور از ذهن و غیر ممکن را نیز انجام دهیم!

⏪ گزیده ای از کتاب

موریس حالا دیگر بیش تر هاج و واج شد. رالف خندید وگفت:” من اگر پرواز با بالگرد را یاد بگیرم، می توانم چند تا خوک را هم سوارکنم و با هم پرواز کنیم. آن وقت می توانم صاحب دوچرخه شوم.” موریس گفت:”گاوها که نمیتوانند دوچرخه سواری کنند.” رالف گفت:”آره، فعلا نمی توانند.”

⏺ برگرفته از https://ketabak.org/khouk.parvaz

⏹در با من بخوان این هفته بچه های کلاس پنجم، با دیدن خوکی که با بادکنک درست شده بود با رنگ، غذا، ویژگی ظاهری و محل زندگی خوک آشنا شدند و با تعجب زیاد فهمیدند که خوک یک حیوان گیاهخوار است.

⏹همچنین با تکرار جمله ای که در داستان بود: «آره فعلا نمی تونند» با قهرمان داستان همزاد پنداری کردند. در پایان بچه ها با کاغذ رنگی چوب بستنی، سر قوطی نوشابه و بادکنک تصاویر و ماسکهایی از خوک را در کلاس طراحی کردند. داستان برای بچه ها هیجان انگیز بود و با تصور دوچرخه سواری یک گاو، کلی خندیدند.