post

حضانت کودکان (۲)

⏪اعراض از حق حضانت

⏹آیا دارنده حق حضانت میتواند از آن اعراض کند یا خیر؟ با توجه به ماده ۹۵۹ ق م ایران که مقرر داشته: «هیچ کس نمیتواند به طور کلی حق تمتع و یا حق اجرای تمام یا قسمتی از حقوق مدنی را از خود سلب کند» و ماده ۹۶۰ قانون مذکور که «هیچ کس نمیتواند از خود سلب حریت و یا در حدودی که مخالف قوانین و اخلاق حسنه باشد، از استفاده حریت خود صرف نظر کند .»، برای والدین حق اعراض از «حق حضانت» امکان پذیر نیست و ماده ۱۱۷۲ نیز همین معنا را صریحاً بیان کرده که هیچ یک از ابوین حق ندارند در مدتی که حضانت طفل بر عهده آنهاست از نگاهداری او امتناع کنند زیرا این تنها حق سرپرست نیست بلکه امتیازی است در زمره تکالیف. بیشتر